Reumu môžu zlepšiť kúpele

Odborníci pri reumatickom ochorení zdôrazňujú úpravu životosprávy, ale aj kúpeľnú liečbu. Terapeutické účinky môže mať aj mierny pohyb.

(Zdroj: i.sme.sk)

Pod názvom reuma sa skrývajú rôzne ochorenia, ktoré postihujú pohybový aparát – kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá. Keď postihnú kĺby nosiace hmotnosť, ako sú bedrá alebo kolená, dokážu výrazne znepríjemniť život.

"Reumatické ochorenia rozdeľujeme na zápalové a nezápalové," vysvetľuje vedúci lekár Balnea Grand Splendid v piešťanských kúpeľoch Pavel Makovník. "Zápalové sa vyskytujú u mladších žien, najčastejšia je reumatoidná artritída. Nezápalové – degeneratívne ochorenia postihujú pacientky nad päťdesiat rokov."

Reumatoidná artritída postihuje viac ženy ako mužov, v pomere asi tri ku jednej. Iné druhy reumy, napríklad zápalové ochorenie chrbtice, trápia zase viac silnejšie pohlavie.

Prevencia neexistuje

Aj keď na reumatické ochorenia sa nezomiera, fakt je, že dokážu okrem pohybového aparátu postihnúť aj životne dôležité orgány, ako sú srdce, pečeň alebo obličky. Postihnuté bývajú aj cievy, pacienti s reumou sú preto náchylnejší na srdcové ochorenia a ochorenia krvného obehu.

V priemere sa im skracuje život o desať až pätnásť rokov. Okrem toho treba rátať s bolestivými obmedzeniami v bežnom živote. "Pri zápalovej reume býva niekedy znížená sebaobslužnosť pre bolestivosť a rannú stuhnutosť, pri nezápalovej reume je zase znížená hybnosť v postihnutých kĺboch," uvádza Pavel Makovník.

Na liečbu reumatických ochorení sa predpisujú rôzne lieky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta. K úplnému vyliečeniu sa však súčasná medicína zatiaľ nedopracovala. Preto ak vám odborný lekár diagnostikuje reumu, treba rátať s tým, že zrejme pôjde o záťaž na celý život. Na tento typ ochorení neexistuje ani účinná prevencia.

Strava a pohyb

Určitými úpravami životného štýlu však môžeme priaznivo ovplyvniť priebeh choroby. Dôležitá je úprava stravy. "Mala by byť pestrá s obmedzením živočíšnych bielkovín," odporúča Pavel Makovník.

Hoci pohyb býva často pre pacientov s reumou bolestivý, ak je vhodne nadávkovaný, môže mať výborné terapeutické účinky. Pavel Makovník odporúča orientovať sa na menej náročné pohybové aktivity, ako sú chôdza, plávanie, rôzne relaxačné cvičenia, Tai chi alebo fitnes pod odborným dohľadom.

Cvičiť sa odporúča štyri- až päťkrát do týždňa približne tridsať minút. Záťaž treba zvyšovať citlivo a postupne. "Určite je lepšie cvičiť častejšie a menej intenzívne," radí Makovník.

"Opatrnosť je potrebná najmä pri dlhodobo liečenej zápalovej reume. Tam totiž vzniká ako vedľajší účinok liečby oslabenie svalov a šliach, takže sú viac náchylné na možné natrhnutie alebo úplné roztrhnutie." Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu sa treba poradiť s lekárom, aby sme si pohybom náhodou neublížili.

Úľava v kúpeľoch

Ideálne pre reumatických pacientov je rehabilitačné cvičenie v odborných kúpeľných zariadeniach. V takom prípade pacient necvičí sám, ale pod dohľadom fyzioterapeuta a cvičebný program je mu "šitý" priamo na mieru.

"Cieľom rehabilitácie je obnovenie funkčnosti postihnutých kĺbov, navodenie svalovej rovnováhy. Výsledkom by mal byť okrem odstránenia funkčného deficitu aj pocit radosti zo života," dodáva Makovník.

Ku kúpeľným liečebným procedúram, ktoré majú na priebeh reumatických ochorení priaznivý vplyv, patrí napríklad hypertermálna terapia, ktorá využíva bahenné zábaly a termálny kúpeľ, teploliečba pomocou parafínového zábalu a suchých horúcich obkladov alebo vodoliečba s využitím podvodnej masáže, škótskych strekov a striedavého nožného kúpeľa.

Keďže život s reumou je pre väčšinu pacientov behom na dlhé trate, každá investícia do zdravotného stavu sa počíta ako veľké plus. Môže totiž neskôr rozhodnúť napríklad o tom, či jedného dňa skončíme s umelým kĺbom, alebo sa dožijeme vysokého veku v relatívne dobrom stave.

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://zena.sme.sk/c/6310450/reumu-mozu-zlepsit-kupele.html

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
          3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
          4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
          5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
          6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
          7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
          8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
          1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
          2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
          3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
          4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
          5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
          6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
          7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
          8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
          1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
          2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
          3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
          4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
          5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
          6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
          7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
          8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934

          Neprehliadnite tiež